Fısıltı sessizliğinde vs. Güç gösterisi: KOBİ'ler için nihai NAS karşılaştırması (2026)
Paylaş

| Teknoloji Pusulası: Hedef kitleye göre öneriler | |
|---|---|
| **Oyuncular için:** QNAP TVS-h1688X, hızlı oyun sunucuları ve eş zamanlı indirmeler için daha fazla performans sunar. | |
| **İçerik üreticileri için:** QNAP, büyük video dosyaları için daha hızlı aktarım hızları ve sanallaştırma için daha fazla RAM ile öne çıkar. | |
| **İş dünyası/Verimlilik için:** Synology DS923+, genel ofis uygulamaları ve veri yedekleme için daha sessiz ve enerji açısından daha verimli bir tercihtir. | |
| **Bütçe dostu tercihler için:** Synology DS923+, satın alma maliyeti açısından daha hesaplıdır ve daha düşük işletme giderlerine sahiptir. | |
| Kısaca en önemli gerçekler | |
|---|---|
| ✓ Fan mücadelesi: KOBİ'ler için Sessiz NAS vs. Yüksek Performanslı Sunucu. | |
| ✓ Karşılaştırma: Synology DS923+ (Sessiz sistem) ve QNAP TVS-h1688X (Yüksek performanslı sistem). | |
| ✓ Performans farkları ölçülebilir düzeydedir, ancak günlük kullanımda her zaman belirleyici değildir. | |
| ✓ Enerji tüketimi ve ses seviyesi belirgin fark yaratan faktörlerdir. | |
| ✓ Yazılım ekosistemleri ve genişletilebilirlik büyük farklılıklar gösterir. | |
| 🧭 Teknoloji Pusulası Değerlendirmesi | Synology DiskStation DS923+ | QNAP TVS-h1688X |
|---|---|---|
| Performans |
6/10 |
9/10 |
| Verimlilik |
8/10 |
5/10 |
| Uyumluluk |
9/10 |
8/10 |
| Gelecek garantisi |
7/10 |
9/10 |
| Fiyat-Performans |
8/10 |
7/10 |
| Şimdi satın al |
amazon.de idealo.de |
amazon.de idealo.de |
Kaynaklar: https://www.heise.de/news/NAS-Systeme-fuer-KMUs-Leistung-vs-Lautstaerke-im-Vergleich-9645189.html | https://www.golem.de/news/netzwerk-storage-synology-diskstation-ds923-im-test-2212-217709.html | https://www.computerbase.de/2023-06/qnap-tvs-h1688x-server-nas-test/ | https://www.synology.com/de-de/products/DS923+ | https://www.qnap.com/de-de/product/tvs-h1688x | https://www.notebookcheck.com/Intel-Core-i3-1220P-Prozessor-Benchmarks-und-Specs.619826.0.html
Fan Savaşları: KOBİ'ler için Sessiz NAS Sistemleri vs. Yüksek Performanslı Sunucular – Gerçek Nerede?
Küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) dinamik dünyasında, güçlü ve güvenilir BT altyapıları artık bir lüks değil, bir zorunluluktur. Ancak hangi sistem türünün doğru olduğu konusu zihinleri ikiye bölüyor: Sessiz, enerji tasarruflu NAS sistemlerini mi tercih etmeli, yoksa ödünsüz bir hız sunan yüksek performanslı sunuculara mı yatırım yapmalı? Bu makale, teknik özellikler, piyasa fiyatları ve kullanım durumları arasında yolunuzu bulmanıza ve karar vermenizi kolaylaştırmanıza yardımcı olacaktır. 2026 yılındaki teknolojinin durumuna göz atıyor ve "Fan Savaşları"nı kazanan öncü ürünleri sizlere sunuyoruz.
Temel Soru: Sessizlik mi, Hız mı?
Sessiz bir NAS ile yüksek performanslı bir sunucu arasındaki seçim, temel olarak işletmenizin özel gereksinimlerine bağlıdır. Her iki çözümün de belirgin güçlü ve zayıf yönleri vardır.
Sessiz NAS sistemleri, düşük gürültü seviyeleri, düşük enerji tüketimleri ve uygun maliyetli satın alma avantajlarıyla öne çıkarlar. Veri yedekleme, merkezi dosya depolama, ortak belge erişimi ve gecikme süresinin kritik olmadığı iş birliği uygulamalarının barındırılması gibi görevler için mükemmeldirler. Birincil işlevleri, maksimum güvenilirlikle ve çalışma ortamını en az rahatsız edecek şekilde veri depolamak ve sunmaktır.
Yüksek performanslı sunucular ise yoğun iş yükleri için tasarlanmıştır. Bunlar arasında sanallaştırma, veritabanı yoğun uygulamaların çalıştırılması, gerçek zamanlı analizler, büyük kod tabanlarına sahip yazılım geliştirme ve uzman profesyonel uygulamaların (örneğin CAD/CAM, video düzenleme) barındırılması yer alır. Burada darboğazları önlemek ve üretkenliği artırmak için maksimum işlem gücü, hızlı I/O hızları ve düşük gecikme süresi kritiktir. Ancak bunun için gereken soğutma ve güçlü bileşenler genellikle daha yüksek gürültü seviyesine ve daha yüksek enerji tüketimine yol açar.
Tech-Compass Değerlendirme Çerçevesi: Teknolojiye Bir Bakış (2026 İtibarıyla)
Mevcut pazar liderlerini değerlendirmek için kanıtlanmış Tech-Compass değerlendirme çerçevemizi kullanıyoruz. Bu çerçeve, KOBİ'ler için en önemli kriterleri dikkate alır:
* Performans (1-10 puan): Saf işlem gücü, depolama hızı ve ağ bant genişliği. * Fiyat-Performans (1-10 puan): Maliyet ile sunulan performans ve işlevsellik oranı. * Kullanıcı Dostu Olma (1-10 puan): Kurulum, yapılandırma ve günlük kullanım kolaylığı. * Donanım (1-10 puan): Arayüz çeşitliliği, genişletme seçenekleri ve entegre işlevler. * Destek/Güncellemeler (1-10 puan): Teknik desteğin ve düzenli yazılım güncellemelerinin kalitesi ve mevcudiyeti.
Aşağıdaki 3 öncü ürün kategorisini ve örnek modelleri (2026 itibarıyla) analiz ettik:
### Sessiz NAS Sistemleri: Sessiz Depolama Harikaları
Sessiz NAS sistemlerinde, genellikle kompakt ve gürültüsüz bir kasada verimli veri depolama ön plandadır. Burada, enerji tasarruflu işlemcilere ve optimize edilmiş fan kontrolüne odaklanan çözümler hakimdir.
1. Synology DiskStation DS923+
Synology, yıllardır kullanıcı dostu NAS sistemleriyle eş anlamlıdır. DS923+, KOBİ'ler için güçlü ancak nispeten sessiz bir NAS örneğidir.
İşletmede Synology NAS: Avantajlar, kullanım alanları ve KOBİ'ler için satın alma rehberi
İşletmeniz için doğru Synology NAS hangisi? Peki bir NAS sistemi günümüzde hala güncel mi?
📺 Kanal: b-it barg GmbH · 25.08.2025 | ▶ YouTube'da izle

KOBİ Uygulaması ISCSI ile NAS #S18 Almanca 2020 #Synology
Bu videoda, sunucunuzdan Synology NAS'a nasıl ISCSI bağlantısı kuracağınızı göstermek istiyorum ...
📺 Kanal: Nas & Networking · 10.10.2020 | ▶ YouTube'da izle
* Teknik özellikler (Çip seviyesinde): * CPU: AMD Ryzen R1600 (Çift çekirdekli, 2.6 GHz, 3.1 GHz'e kadar Turbo) – Aşırı güç tüketmeden veya ısınmadan tipik NAS görevleri için fazlasıyla yeterli performans sunar. * RAM: 4GB DDR4 ECC (32GB'a kadar genişletilebilir) – ECC bellek veri bütünlüğünü sağlar, bu NAS sistemlerinde vazgeçilmezdir. * Ağ: 2 x 1GbE (RJ-45) bağlantı noktası – Daha yüksek bant genişliği ve yedeklilik için Link Aggregation ile. * Depolama yuvaları: 4 x 3.5"/2.5" SATA HDD/SSD yuvası (Hot-Swap özellikli). * Genişletme: 1 x PCIe 3.0 yuvası (10GbE ağ kartı veya M.2 SSD adaptörü için). * İşletim sistemi: DiskStation Manager (DSM) – Sezgisel arayüzü ve geniş uygulama ekosistemiyle bilinir. * Piyasa fiyatı (2026 tahmini): yaklaşık 600-700 € (sabit diskler hariç) * Tech-Compass değerlendirmesi: * Performans: 7/10 * Fiyat-Performans: 9/10 * Kullanıcı Dostu Olma: 10/10 * Donanım: 8/10 * Destek/Güncellemeler: 9/10
2. QNAP TS-464
QNAP, TS-464 ile performans ve verimliliğin dengeli bir karışımını sunan bir alternatif sağlar.
* Teknik özellikler (Çip seviyesinde): * CPU: Intel Celeron N5105 (Dört çekirdekli, 2.0 GHz, 2.9 GHz'e kadar Turbo) – Eş zamanlı görevler ve medya işleme için sağlam performans sunar. * RAM: 4GB DDR4 (16GB'a kadar genişletilebilir) * Ağ: 2 x 2.5GbE (RJ-45) bağlantı noktası – Halihazırda 1GbE'den daha yüksek yerel bant genişliği sunar. * Depolama yuvaları: 4 x 3.5"/2.5" SATA HDD/SSD yuvası (Hot-Swap özellikli). * Genişletme: 1 x PCIe 3.0 yuvası. * İşletim sistemi: QTS (QNAP) – Birçok profesyonel işleve sahip kapsamlı işletim sistemi. * Piyasa fiyatı (2026 tahmini): yaklaşık 550-650 € (sabit diskler hariç) * Tech-Compass değerlendirmesi: * Performans: 7/10 * Fiyat-Performans: 8/10 * Kullanıcı Dostu Olma: 8/10 * Donanım: 8/10 * Destek/Güncellemeler: 8/10
3. TerraMaster TNC-400A
TerraMaster, iyi fiyat-performans oranı ve ev kullanıcıları ile küçük ofisler için sağlam performansa odaklanarak pazarda yerini almaktadır.
* Teknik özellikler (Çip seviyesinde): * CPU: Intel Celeron N4505 (Çift çekirdekli, 2.0 GHz, 2.9 GHz'e kadar Turbo) – Temel NAS görevleri için yeterlidir. * RAM: 4GB DDR4 (üretici bilgilerine göre bu modelde genişletilemez) * Ağ: 2 x 1GbE (RJ-45) bağlantı noktası. * Depolama yuvaları: 4 x 3.5"/2.5" SATA HDD/SSD yuvası (Hot-Swap özellikli). * İşletim sistemi: TOS (TerraMaster OS) – Bir NAS'ın temel işlevlerini sunar. * Piyasa fiyatı (2026 tahmini): yaklaşık 350-450 € (sabit diskler hariç) * Tech-Compass değerlendirmesi: * Performans: 5/10 * Fiyat-Performans: 9/10 * Kullanıcı Dostu Olma: 7/10 * Donanım: 6/10 * Destek/Güncellemeler: 7/10
### Yüksek Performanslı Sunucular: Talepkâr iş yükleri için güç merkezleri
Bu sistemler, daha güçlü CPU'lar, daha hızlı depolama çözümleri ve sağlam soğutma sistemleriyle maksimum performans sunmak üzere tasarlanmıştır.
1. Dell PowerEdge T450
Dell PowerEdge T450, büyüyen KOBİ'ler için ölçeklenebilirlik ve performans sunan popüler bir kule tipi sunucudur.
* Teknik özellikler (Çip seviyesinde): * CPU: Intel Xeon E-2300 veya Gold/Silver/Bronze işlemciler (yapılandırmaya bağlı olarak 32 çekirdeğe kadar) – En zorlu uygulamalar için muazzam bir işlem gücü sağlar. * RAM: 1TB'a kadar DDR4 ECC (farklı hız ve yapılandırmalar mümkündür). * Depolama yuvaları: 8 x 3.5" veya 2.5" Hot-Plug SAS/SATA HDD/SSD'ye kadar. * Ağ: PCIe üzerinden genişletilebilir, entegre 1GbE veya 10GbE LAN seçenekleri. * Genişletme: GPU'lar, ağ kartları vb. için birden fazla PCIe Gen 4 yuvası. * Yönetim: Uzaktan yönetim için iDRAC (Integrated Dell Remote Access Controller). * Piyasa fiyatı (2026 tahmini): yaklaşık 1.500 €'dan başlayan fiyatlarla (yapılandırmaya büyük ölçüde bağlıdır) * Tech-Compass değerlendirmesi: * Performans: 9/10 * Fiyat-Performans: 7/10 (sunulan performans için) * Kullanıcı Dostu Olma: 7/10 (NAS'tan daha karmaşıktır) * Donanım: 10/10 * Destek/Güncellemeler: 9/10 (Dell ProSupport ile)
2. HPE ProLiant ML350 Gen11
HPE, sunucu pazarındaki bir diğer sektör devidir. ProLiant ML350 Gen11, performans, güvenilirlik ve yönetim özelliklerinin mükemmel bir dengesini sunar.

* Teknik özellikler (Çip seviyesinde): * CPU: 4. Nesil Intel Xeon Scalable işlemciler (32 çekirdeğe kadar). * RAM: 4TB'a kadar DDR5 ECC RDIMM için 16 DIMM yuvası. * Depolama yuvaları: 8 SFF veya 4 LFF Hot-Plug SAS/SATA HDD/SSD'ye kadar. * Ağ: 4 x 1GbE entegre, PCIe üzerinden 10GbE/25GbE ile genişletilebilir. * Genişletme: Birden fazla PCIe Gen 5 yuvası. * Yönetim: Kapsamlı uzaktan yönetim için HPE iLO (Integrated Lights-Out). * Piyasa fiyatı (2026 tahmini): yaklaşık 1.800 €'dan başlayan fiyatlarla (yapılandırmaya büyük ölçüde bağlıdır) * Tech-Compass değerlendirmesi: * Performans: 9/10 * Fiyat-Performans: 7/10 * Kullanıcı Dostu Olma: 7/10 * Donanım: 9/10 * Destek/Güncellemeler: 9/10 (HPE Care Pack ile)
3. Lenovo ThinkSystem ST550
Lenovo, ThinkSystem ST550 ile kule tipi sunucu segmentinde sağlam ve fiyat açısından genellikle cazip bir alternatif sunar.
* Teknik özellikler (Çip seviyesinde): * CPU: 3. veya 4. Nesil Intel Xeon Scalable işlemciler. * RAM: 4TB'a kadar DDR4 ECC RDIMM için 16 DIMM yuvası. * Depolama yuvaları: 8 LFF veya 16 SFF Hot-Plug SAS/SATA HDD/SSD'ye kadar. * Ağ: 2 x 1GbE entegre, genişletilebilir. * Genişletme: Birden fazla PCIe yuvası. * Yönetim: Uzaktan yönetim için XClarity Controller. * Piyasa fiyatı (2026 tahmini): yaklaşık 1.400 €'dan başlayan fiyatlarla (yapılandırmaya büyük ölçüde bağlıdır) * Tech-Compass değerlendirmesi: * Performans: 8/10 * Fiyat-Performans: 8/10 * Kullanıcı Dostu Olma: 7/10 * Donanım: 8/10 * Destek/Güncellemeler: 8/10
Gerçek Nerede? Farklı hedef grupları için öneriler
Gerçek – her zaman olduğu gibi – bireysel ihtiyaçlar için yapılan doğru seçimde yatar.
### Sessizliğe ve güvenilirliğe önem veren ofisler için (50 çalışana kadar KOBİ'ler)
Ana gereksinimleriniz merkezi veri depolama, güvenilir yedeklemeler, basit dosya paylaşımı ve hafif iş birliği araçlarının barındırılması ise, Sessiz NAS sistemleri açık ara tavsiyemizdir.
* En iyi seçim: Synology DiskStation DS923+. Eşsiz bir kullanıcı dostu deneyim, devasa bir uygulama ekosistemi ve çoğu KOBİ görevi için yeterli performansı sunarken sessiz kalır ve az güç tüketir. 10GbE kartı ile genişletilebilir olması, gelecekteki ihtiyaçlar için bir artı puandır. * İyi bir alternatif: QNAP TS-464. Biraz daha hızlı yerel ağ arayüzleri (2.5GbE) ve güçlü bir performans sunar, ancak yapılandırma sırasında biraz daha uzun bir öğrenme süreci gerektirebilir.
### Veri yoğun iş yükleri ve büyüyen işletmeler için (50-200 çalışanı olan KOBİ'ler veya uzmanlaşmış departmanlar)
İşletmeniz sanallaştırma, karmaşık veritabanları, gerçek zamanlı veri analizi, kapsamlı geliştirme ortamları veya büyük medya dosyalarının işlenmesini kullanıyorsa, yüksek performanslı bir sunucu zorunludur.
* En İyi Seçim: Dell PowerEdge T450 veya HPE ProLiant ML350 Gen11. Bu sistemler; gerekli işlem gücünü, muazzam depolama kapasitelerini ve gelecekteki gereksinimlerle birlikte büyüme esnekliğini sunar. Entegre uzaktan yönetim araçları, BT yöneticileri için altın değerindedir. Dell ve HPE arasındaki seçim genellikle mevcut tercihlere, fiyatlandırmaya ve özel destek tekliflerine bağlıdır. * Fiyat Odaklı Alternatif: Lenovo ThinkSystem ST550. Yine yüksek performans ve iyi ölçeklenebilirlik sunar, genellikle biraz daha iddialı bir fiyatla.
### Özel Kullanım Durumları
* Kısıtlı bütçeye sahip küçük ofisler/start-up'lar: Performans ve özellik beklentileri çok yüksek değilse, temel depolama ihtiyaçları için burada bir TerraMaster TNC-400A yeterli olabilir. * Maksimum esnekliğe ihtiyaç duyan şirketler: Yüksek Performanslı Sunucuları hem fiziksel sunucular hem de yoğun sanallaştırma ortamları için bir temel olarak kullanma imkanı, onları geleceğe dönük BT stratejileri için nihai seçenek haline getirir.
Sonuç: Doğru görev için doğru fan
"Fan kavgası"nın evrensel bir kazananı yoktur. Gerçek, şirketinizin kapsamlı ihtiyaç analizinde yatmaktadır. Sessiz NAS yapıları; sessizlikleri, verimlilikleri ve maliyet etkinlikleri ile ikna edici olup veri depolama ve yedekleme gibi KOBİ görevlerinin çoğu için idealdir; yüksek performanslı sunucular ise performans açlığı çeken iş yükleri için vazgeçilmez araçlardır. Teknik özellikleri, piyasa fiyatlarını ve Tech-Compass değerlendirmemizi dikkate alarak, şirketinizi sadece daha üretken değil, aynı zamanda daha verimli hale getirecek kararı verebilirsiniz. İster sessiz ister gürültülü olsun, önemli olan çalışmasıdır; hedeflerinize uygun BT altyapısına akıllıca yatırım yapın.
➤ Synology DiskStation DS923+: 🇩🇪 amazon.de🇬🇧 amazon.co.uk🇮🇹 amazon.it🇪🇸 amazon.es
➤ QNAP TVS-h1688X: 🇩🇪 amazon.de🇬🇧 amazon.co.uk🇮🇹 amazon.it🇪🇸 amazon.es
